Basur Tedavi Hizmetlerimiz

Hemoroid Tedavi Yöntemleri

Yazar 18 Ocak 2018 Henüz yorum yok

Kolonoskopi Nedir?

Kalın bağırsağın yapısının, ucunda ışık ve kamera bulunan esnek bir boru ile incelenmesine denir. Kamera ile görüntü ekrana verilir,  bu şekilde bağırsağın içine girip durumu kontrol edilir. Bağırsakta herhangi bir hastalık ya da başka bir durum olup olmadığı incelenir.

İşlem inceleme yapılan organa göre isim almaktadır. Eğer yemek borusu, mide ve oniki parmak bağırsağı inceleniyorsa ‘ösefagogastroduodenoskopi’ denilmektedir. Halk arasında kısaca gastroskopi olarak bilinir.

İşlem kalın bağırsağın tamamını içeriyorsa ‘total kolonoskopi’, çıkıştan itibaren yaklaşık 60 cm’ lik kısmı içeriyorsa sigmoidoskopi, son 15 cm’ lik kısmı içeriyorsa rektoskopi adını alır.

Endoskopiyi neden yaptırmalıyız?

Endoskopi inceleme yapılan tüm alanlarda hastalıkların kesin ve erken tanınmalarına olanak sağlayan bir yöntemdir. İşlem sırasında şüpheli alanlardan alınan biyopsiler ile hastalığın kesin tanısı konulabilmektedir. Bu şekilde erken ve doğru yapılan tedavi yöntemi ile hastalığın daha kısa ve kolayca tedavisi sağlanmaktadır. Bu işlem ile kalın bağırsakda bulunan ve ileride kansere neden olabilen polip denilen oluşumlar tamamı ile çıkarılabilmekte ve kişiler kanserden korunabilmektedir

Endoskopi  Nasıl yapılır?

Genelde günümüzde iki farklı şekilde uygulanmaktadır.  Hastanın yapılan işlemi tolere edebilmesi için yutak bölgesinin uyuşturulması ve öğürme refleksinin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Genel tercih bu iş için lokal anestezik boğaz spreylerinin kullanılmasıdır. Ayrıca damardan sakinleştirici ilaçlar vererek konfor artırılmaktadır. Maalesef bu işlem her kişide aynı konforu sağlamamaktadır. Bazı kişiler oldukça rahatsız olmakta, dolayısı ile ya işlem süresi uzamakta ya da işlem yapılamamaktadır.

Kliniğimizde biz hastalara damar yolundan verilen ilaçlarla tam sedasyon sağlayarak işlemin kısa bir sürede ve tam bir konfor içinde yapılmasını sağlamaktayız. İşlem süresince hastaların kalp atış ve kan oksijen düzeyleri sürekli kontrol altında tutulmaktadır.  İşlemden sonra hastalarımız verilen ilaçları kısa sürede vücutlarından atmakta ve 30-60 dakika içinde sosyal hayatlarına geri dönebilmektedir.

Hastalar sol yan pozisyonda yatırılmakta ve gerekli sedasyon sağlandıktan sonra gastroskopi işleminde optik sistem boğazdan geçirilip yemek borusu, mide geçilip oniki bağırsağın başlangıç kısmına kadar gidilmektedir. Hastaların işlemden önce ağızlarına yerleştirilen bir plastik aparat optik sistemin ağızdan geçmesi için yeterli açıklık sağlamaktadır.  İşlem sırasında verilen hava ile organlar şişirilip patolojik oluşumlar gözlenmekte ve gerekirse alınan biyopsiler ile hastalığın kesin tanısı konulabilmektedir. Bu biyopsiler milimetrik boyutta olup işlem sonrası kişilerde en ufak bir rahatsızlığa neden olmamaktadır. Kolonoskopi işleminde de hasta yine sol yan pozisyonda yatırılmakta ve makattan girilen optik sistem ile kalınbağırsağın tamamı incelenmekte yine patolojik oluşumlardan biyopsiler alınabilmektedir.

Randevu ve İletişim

İstanbul Bakırköy Medicine Art

Tel: 0212 574 25 25
Tel2: 0553 665 64 02
GSM & WhatsApp:0533 031 22 99

Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar

Nişantaşı (Şişli)

Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
Tel2: 0212 232 99 24
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

 

admin

Author admin

More posts by admin